Tantárgy neve, kódja: Kötéstechnológiák, GSZABAL-KOTTECHN-1

Szak neve, képzési szintje: szabadon választható, BSc
Tanterv: 2021
Féléves konzultációs órák száma: 5
Kreditérték: 4
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 2. félév
Munkarend: Levelező
Előtanulmányi feltételek: nincs
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása: szabadon választható
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Kovács Zsolt Ferenc
Felelős tanszék: Innovatív Járművek és Anyagok Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Ádám Balázs
Ellenőrzésért felel: Bognár Adrián
Tárgy oktatásának célja:
A hallgatókkal megismertetni a műanyagoknál alkalmazott főbb kötéstechnológiákat. Tárgyalásra kerülnek a különböző kötési technológiák, azok jellemzői, az anyagokkal szemben támasztott követelményei, a főbb technológiai paraméterek, azok állítási lehetőségei és hatásai a kötés szilárdságára. Additív technológiával előállított termékekben a rétegekben és a rétegek között kialakult kötések termékszilárdságra gyakorolt hatásainak megismerése.
Elsajátítandó ismeretanyag:

Bemutatásra kerülnek a különböző oldható és oldhatatlan kötéstípusok, a csavarkötések, bepattanó kötések, hegesztések és ragasztások. Ismertetjük a kötések kialakítását, a paraméterek állítási lehetőségeit és azok hatását a kialakult kötés szilárdságára. Tárgyalásra kerülnek az optimalizálási lehetőségek a termékminőség és termelékenység szempontjából. Additív technológiáknál a kötést befolyásoló nyomtatási paraméterek hatásai kerülnek bemutatásra. 1. Oldható kötések: csavarkötések, bepattanó kötések: A hallgatók megismerik a csavarkötések, bepattanó kötések jellemzőit, kialakításainak lehetőségeit, a kötések előnyeit és hátrányait. 2. Oldhatatlan kötések – hegesztések: Bemutatásra kerülnek a hegesztés anyaggal szemben támasztott követelményei, a hegesztési technológiák legfontosabb paraméterei, a különböző hegesztések csoportosításai, az eljárások jellemzői, és a paraméterek állítási lehetőségei. A hegesztéshez használt berendezések felépítése, alkalmazásának módjai és lehetőségei. 3. Oldhatatlan kötések – ragasztás: A hallgatók megismerik a ragasztás feltételeit, a ragasztó és ragasztandó anyagok jellemzőit, a közöttük kialakuló kötés szilárdságát befolyásoló tényezőket. 4. Nyomtatási paraméterek hatása az additív technológiával előállított termékek mechanikai és termikus tulajdonságaira.

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

A műanyagoknál alkalmazott főbb kötéstechnológiák ismerete; oldható és oldhatatlan kötések, hegesztések, ragasztások ismerete, a paraméterek állítási lehetőségeinek és hatásának az ismerete, additív termékeknél a paraméterek kötésszilárdságra gyakorolt hatásának ismerete.

Képességei:

A műszaki szakterület ismeretrendszerét alkotó diszciplinák alapfokú analízisének, az összefüggések szintetikus megfogalmazásának és adekvát értékelő tevékenységének képessége; Rutin szakmai problémák azonosításának, azok megoldásához szükséges elvi és gyakorlati háttér feltárásának, megfogalmazásának és (standard műveletek gyakorlati alkalmazásával) megoldásának képessége; önálló tanulás megtervezésének, megszervezésének és végzésének képessége; ismeretek alkotó módon való használata.

Attitűdje:

Váratlan döntési helyzetekben is önálló, szakmailag megalapozott döntések meghozatalának képessége.

Autonómia és felelősség:

Munkahelyi vezető útmutatása alapján rábízott személyi állomány munkavégzésének irányítási képessége, gépek, berendezések üzemeltetési képessége.

További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
TVSZ szerint.
Vizsgakövetelmények:

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Előadásanyag (PPT), a 9-es épület feldolgozó gépei és mérőberendezései.

Kötelező irodalom:

[1] Czvikovszky Tibor, Nagy Péter, Gaál János: A polimertechnika alapjai, Műegyetemi Kiadó, Budapest, 2000. [2] Jordan Rotheiser: Joining of Plastics: Handbook for Designers and Engineers, Carl Hanser Verlag GmbH & Company KG, 2015. [3] Schwartz-Schelter-Ebeling-Lüpke: Műanyagfeldolgozás. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1978. [4] Pukánszky Béla, Móczó János: Műanyagok, Typotex kiadó, 2011.

Ajánlott irodalom: