Tantárgy neve, kódja: Mentorprogram: Mesterséges intelligencia a járműiparban - M, GSZABAN-MENTMEVI-1

Szak neve, képzési szintje: szabadon választható, BSc
Tanterv: 2025
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 0+2+0
Kreditérték: 2
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 100 %
A tantárgy tantervi helye: 1. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek:
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása: Nincs megadva
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Török Erika
Felelős tanszék: GAMF Műszaki és Informatikai Kar Dékáni Hivatal
Tantárgy oktatója(i): Szigeti Botond
Ellenőrzésért felel: Szerémi Éva Krisztina
Tárgy oktatásának célja:
A tantárgy átfogó áttekintést nyújt a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazási lehetőségeiről a járműiparban, illetve gyakorlat megszerzését biztosítja a kutatások területén.
Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:

A tantárgy kiemelt célja, hogy felkészítse a hallgatókat a mesterséges intelligencia járműipari alkalmazásaihoz kapcsolódó szakmai konferencián való eredményes szereplésre. Ennek keretében a résztvevők nemcsak elméleti tudást szereznek, hanem fejlesztik prezentációs készségeiket és a szakmai vitákban való aktív részvétel képességét is.


Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

A hallgatók megismerik a mesterséges intelligencia járműipari alkalmazásainak alapjait, beleértve az autonóm járművek, prediktív karbantartás, valamint az intelligens vezetőtámogató rendszerek területeit.

Képességei:

Képesek lesznek a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatási eredményeket értelmezni, prezentálni, és akár azokat innovatív megoldások fejlesztésére alkalmazni a járműiparban.

Attitűdje:

Nyitott, innovatív gondolkodásmódot sajátítanak el, amely támogatja a mesterséges intelligencia fejlődésével járó technológiai változások elfogadását és alkalmazását.

Autonómia és felelősség:

Önállóan képesek lesznek kutatásokat végezni és a releváns szakirodalmat hatékonyan kiválasztani.

További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
15. A számonkérés és értékelés rendszere (Neptunban közzétéve) A félévközi tanulmányi követelmények: A félév során a konzultációkon való részvétel kötelező. A kurzus részét képezi egy konkrét kutatási feladatban való részvétel, ahol 3-5 fős csoportokban 5-10 oldalas beadandót készítenek el, amit az NJE áltat kifejezetten erre a célra megrendezett konferencián prezentálni is fognak. Ez utóbbiért 30 pont szerezhető. A házi konferenciára készített prezentáció további 15 pontot ér, míg a konferencián való aktív részvétellel további 5 pont szerezhető. A félév során összesen 50 pont érhető el, a gyakorlati jegy megszerzésének feltétele pedig a kutatási és konferenciafeladatok legalább 50%-os teljesítése.
Vizsgakövetelmények:

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Kötelező irodalom:

Ajánlott irodalom: