Tantárgy neve, kódja: Mentorprogram: MI az áruszállításban - M, GSZABAN-MIFRTRAN-1

Szak neve, képzési szintje: szabadon választható, BSc
Tanterv: 2025
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 0+2+0
Kreditérték: 2
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 100 %
A tantárgy tantervi helye: 1. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek:
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása: Nincs megadva
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Boldizsár Adrienn
Felelős tanszék: GAMF Műszaki és Informatikai Kar Dékáni Hivatal
Tantárgy oktatója(i): Dr. Boldizsár Adrienn
Ellenőrzésért felel: Szerémi Éva Krisztina
Tárgy oktatásának célja:
A tantárgy tanításának célja, hogy a hallgatók megismerjék a digitalizáció és a mesterséges intelligencia felhasználási lehetőségeit az áruszállítás területén. Képesek legyenek az MI előnyeit felhasználni az áruszállításban, a szállítások megtervezésében, valamint a legújabb technológiai újítások felhasználásával a lehető leghatékonyabb rendszert létrehozni. Ezen felül gyakorlatot szerezzen a kutatás területén, integrálódjon a Logisztikai mérnöki alapszak kutatóműhelyéhez, valamint felkészülhessen TDK munka elkészítéséhez.
Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:

Irodalomkutatás technikáinak megismerése. Cikkadatbázisok megismerése, magabiztos alkalmazása. Kutatási területek megismerése, különös figyelmet fordítva a fenntarthatóság és azon belül is az áruszállítás elemeire, különös figyelmet fordítva az áruszállításra, mint a logisztika egyik legjelentősebb területére. TDK tartalmi és formai követelményeinek megismerése. Prezentálás technika alapjainak az elsajátítása, a félév végére felkészülés prezentáció megtartására. A mesterséges intelligencia szerepének megismerése az áruszállításban.


Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

Nyitott a logisztika szakterületen zajló szakmai, technológiai fejlesztés és innováció megismerésére és elfogadására, hiteles közvetítésére.

Képességei:


Attitűdje:


Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Kutatómunka: Kutatási anyag készítése kiscsoportos munkában, majd az eredmények prezentálása az NJE által szervezett házi konferencián. Kötelező részvétel egy konkrét kutatásban, kutatómunka felépítése, 5 oldalas beadandó készítése, amelyből 30 pont szerezhető. A házi konferenciára készülő prezentáció 15 pont, a konferencia részvétel 5 pont. Összesen 50 pont szerezhető a félév folyamán. A gyakorlati jegy megszerzésének feltétele mind a kutatómunkában/projektfeladatban, mind a konferencia részből 50% teljesítése.
Vizsgakövetelmények:

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Kötelező irodalom:

Daniel H. Pink: Motiváció 3.0 - Ösztönzés másképp. HVG Könyvek, 2010. ISBN 9789633040201 Umberto Eco: Hogyan írjunk szakdolgozatot? Partvonal, 2012. ISBN 9789639910898

Ajánlott irodalom:

Veres P.: Mesterséges Intelligencia kiválasztása és felhasználási lehetőségei a logisztika területén, 2023, https://doi.org/10.35925/j.multi.2023.1.4 Swetha Shekarappa G., Sheila Mahapatra, Saurav Raj, Manjulata Badi, Chapter Nineteen - Smart transportation based on AI and ML technology, Editor(s): Vedik Basetti, Chandan Kumar Shiva, Mohan Rao Ungarala, Shriram S. Rangarajan, Artificial Intelligence and Machine Learning in Smart City Planning, Elsevier, 2023, Pages 281-299, ISBN 9780323995030, https://doi.org/10.1016/B978-0-323-99503-0.00018-1.