Tantárgy neve, kódja: Mikroprocesszorok rendszertechnikája, GINFBAN-MIKRREND-1

Szak neve, képzési szintje: Mérnökinformatikus alapszak, BSc
Tanterv: 2017
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 2+2+0
Kreditérték: 4
Elmélet: 50 %
Gyakorlat: 50 %
A tantárgy tantervi helye: 2. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek: Digitális technika I.
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása: szakmai törzsanyag
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Csík Norbert
Felelős tanszék: Informatika Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Dr. Drenyovszki Rajmund , Zsupányi Krisztián
Ellenőrzésért felel: Halczman Szilvia Lídia
Tárgy oktatásának célja:
A mikroprocesszor, a mikroszámítógép fő alkotórészeinek és szerkezetének áttekintése, az utasítások végrehajtásának megismerése, a címzési megoldások és a buszrendszer kezelésének elsajátítása.
Elsajátítandó ismeretanyag előadás:

A mikroszámítógépek felépítése, működése, időciklusai, a normál működés és az eltérítési lehetőségek. A memóriatípusok és kezelésük. A mikroprocesszorok kialakulása, működése, utasításkészlete. Példák mikroprocesszorokra, CPU kialakításokra, utasításkészletre. A programozható mikroprocesszor-kiegészítők általános tulajdonságai, példaáramkörök bemutatása. Tároló és I/O-elemek beágyazása memóriába, I/O-ba. A/D, D/A konverterek.


Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:

A memória-áramkörök típusai, alkalmazásuk. Az I/O elemek, kapuk alkalmazása. Memóriák és I/O elemek csatlakoztatása a CPU buszrendszeréhez. A címdekóderek és a vezérlőjelek felhasználása. Tervezés memóriatérkép és I/O térkép alapján. Mikroszámítógépek analízise. Egyszerű mikroprocesszor utasításkészletének megismerése, utasítás-típusok. Az utasítások végrehajtásának elemzése.


Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

tudása- Ismeri az informatikai szakterületének műveléséhez szükséges természettudományi elveket és módszereket (matematika, fizika, egyéb természettudományok).- Ismeri az informatikai rendszerek hardver és szoftver elemeinek működését, megvalósításuk technológiáját, működtetéséből származó feladatok megoldásának mikéntjét, valamint informatikai és egyéb műszaki rendszerek összekapcsolásának lehetőségeit.

Képességei:

képességei- Képes a megszerzett alapismeretekre építve egy-egy műszaki informatikai területen mélyebb ismeretek önálló megszerzésére, a szakirodalom feldolgozására, majd a területhez kapcsolódó informatikai problémák megoldására.- Folyamatosan képezi magát és lépést tart az informatikai szakma fejlődésével.

Attitűdje:

attitűdje- Hitelesen képviseli a mérnöki és informatikai szakterületek szakmai alapelveit.- Nyitott az informatikai eszközöket alkalmazó más szakterületek megismerésére és azokon informatikai megoldások kidolgozására az adott terület szakembereivel együttműködve.- Törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre.

Autonómia és felelősség:

autonómiája és felelőssége további szakmai kompetenciák

További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Órák látogatása
Vizsgakövetelmények:

A félévközi tanulmányi munkát a gyakorlati tevékenység és zárthelyi dolgozatok alapján értékeljük.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Dedikált labor

Kötelező irodalom:

[1] Madarász L.: Mikroprocesszorok, mikroszámítógép-elemek. KF GAMF Kar H-392 [2] Madarász L.: Mikroelektronikai gyakorlatok V. KF GAMF Kar H-344. [3] Madarász L.: Munkafüzet a memóriák és az I/O-egységek kezeléséhez. KF GAMF Kar H-370

Ajánlott irodalom:

[1] Madarász L.: Mikroelektronikai gyakorlatok III. KF GAMF Kar H-390. [2] Madarász L.: Mikroelektronikai gyakorlatok VI. KF GAMF Kar H-391. [3] Madarász L.: Bevezetés a mikrovezérlők alkalmazásába. KF GAMF Kar H-329. [4] Madarász L.: µP-Hobby. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1987.[5] Coffron – Long: Mikroprocesszoros rendszerek illesztési technikája. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1989.