Tantárgy neve, kódja: A számítástudomány matematikai alapjai I., GINFBAN-SZAMMAT1-1

Szak neve, képzési szintje: Mérnökinformatikus alapszak, BSc
Tanterv: 2017
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 2+2+0
Kreditérték: 5
Elmélet: 50 %
Gyakorlat: 50 %
A tantárgy tantervi helye: 1. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek: nincs
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása: természettudományos alapismeretek
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dobjánné dr. Antal Elvira Mercédesz
Felelős tanszék: Alaptudományi Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Dr. Végh Attila , Dr. Osztényi József
Ellenőrzésért felel:
Tárgy oktatásának célja:
A hallgatók megismerkedjenek az informatika terület tanulmányozásához szükséges felsőbb matematika (logika, leképezések, gráfok) alapfogalmaival, módszereivel és az ezekhez kapcsolódó szakkifejezésekkel, összefüggésekkel, tételekkel
Elsajátítandó ismeretanyag előadás:

Ítéletek, logikai műveletek, az ítéletkalkulus formulái. Formulák kiértékelése, logikai ekvivalenciája. Formulák diszjunktív és teljes diszjunktív normálformája. Tautológiák. Az ítéletkalkulus következményfogalma. A predikátumkalkulus alapjai. Az univerzális és egzisztenciális kvantifikáció. Halmazok, halmazok Descartes-szorzata, megfeleltetések, relációk, leképezések. Véges halmazok, permutációk, ciklusok, transzpozíciók. Teljes indukció. Gráfok, fák, minimális feszítőfa. Euler-vonal, Hamilton-kör. Páros gráfok, párosítások. Síkbarajzolható gráfok.


Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:

Az előadáson megismert ismeretanyag értelmezése és alkalmazása konkrét példákon. A különböző típusú feladatok megoldásához szükséges módszerek és technikák megismerése és elsajátítása.


Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:

tudása- Ismeri az informatikai szakterületének műveléséhez szükséges természettudományi elveket és módszereket (matematika, fizika, egyéb természettudományok).

Képességei:

képességei- Felhasználja az informatikai szakterületének műveléséhez szükséges természettudományi elveket és módszereket (matematika, fizika, egyéb természettudományok) az informatikai rendszerek kialakítását célzó mérnöki munkájában.

Attitűdje:

attitűdje- Komplex megközelítést kívánó döntési helyzetekben is a jogszabályok és etikai normák teljes körű figyelembevételével hozza meg döntését.- Törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre.

Autonómia és felelősség:

autonómiája és felelőssége további szakmai kompetenciák -digitális technológia hatékony alkalmazása, tanulási célok elérését szolgáló digitális megoldások ismerete"

További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során kettő 50 pontos zárthelyi dolgozat írható az első előadáson kihirdetett időpontokban. A zárthelyi dolgozatok az utolsó héten javíthatók, pótolhatók. A gyakorlatokon az elméleti felkészültség és az órai aktivitás alapján pluszpontok szerezhetők.
Vizsgakövetelmények:

Gyakorlati jegy a félév során gyűjtött pontok alapján, ötfokozatú értékeléssel, a TVSZ-nek megfelelően.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Kötelező irodalom, Coospace-n megtalálható segédanyagok.

Kötelező irodalom:

[1] Végh Attila: A számítástudomány matematikai alapjai I. (H-403). Kecskeméti Főiskola GAMF Kar, Kecskemét, 2010.

Ajánlott irodalom:

[1] Ralph P. Grimaldi: Discrete and Combinatorial Mathematics: Pearson New International Edition. Pearson, 5th edition (2013) ISBN: 978-1292035994[2] Susanna S. Epp: Discrete Mathematics with Applications. Brooks Cole, 4th edition (2010) ISBN: 978-0495391326