Tantárgy neve, kódja: A számítástudomány matematikai alapjai I., GINFBAN-SZAMMAT1-1
A hallgatók megismerkedjenek az informatika terület tanulmányozásához szükséges felsőbb matematika (logika, leképezések, gráfok) alapfogalmaival, módszereivel és az ezekhez kapcsolódó szakkifejezésekkel, összefüggésekkel, tételekkel
Ítéletek, logikai műveletek, az ítéletkalkulus formulái. Formulák kiértékelése, logikai ekvivalenciája. Formulák diszjunktív és teljes diszjunktív normálformája. Tautológiák. Az ítéletkalkulus következményfogalma. A predikátumkalkulus alapjai. Az univerzális és egzisztenciális kvantifikáció. Halmazok, halmazok Descartes-szorzata, megfeleltetések, relációk, leképezések. Véges halmazok, permutációk, ciklusok, transzpozíciók. Teljes indukció. Gráfok, fák, minimális feszítőfa. Euler-vonal, Hamilton-kör. Páros gráfok, párosítások. Síkbarajzolható gráfok.
Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:
Az előadáson megismert ismeretanyag értelmezése és alkalmazása konkrét példákon. A különböző típusú feladatok megoldásához szükséges módszerek és technikák megismerése és elsajátítása.
Tudása:
tudása- Ismeri az informatikai szakterületének műveléséhez szükséges természettudományi elveket és módszereket (matematika, fizika, egyéb természettudományok).
képességei- Felhasználja az informatikai szakterületének műveléséhez szükséges természettudományi elveket és módszereket (matematika, fizika, egyéb természettudományok) az informatikai rendszerek kialakítását célzó mérnöki munkájában.
attitűdje- Komplex megközelítést kívánó döntési helyzetekben is a jogszabályok és etikai normák teljes körű figyelembevételével hozza meg döntését.- Törekszik a hatékony és minőségi munkavégzésre.
autonómiája és felelőssége további szakmai kompetenciák -digitális technológia hatékony alkalmazása, tanulási célok elérését szolgáló digitális megoldások ismerete"
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során kettő 50 pontos zárthelyi dolgozat írható az első előadáson kihirdetett időpontokban. A zárthelyi dolgozatok az utolsó héten javíthatók, pótolhatók. A gyakorlatokon az elméleti felkészültség és az órai aktivitás alapján pluszpontok szerezhetők.
Vizsgakövetelmények:
Gyakorlati jegy a félév során gyűjtött pontok alapján, ötfokozatú értékeléssel, a TVSZ-nek megfelelően.
Kötelező irodalom, Coospace-n megtalálható segédanyagok.
[1] Végh Attila: A számítástudomány matematikai alapjai I. (H-403). Kecskeméti Főiskola GAMF Kar, Kecskemét, 2010.
[1] Ralph P. Grimaldi: Discrete and Combinatorial Mathematics: Pearson New International Edition. Pearson, 5th edition (2013) ISBN: 978-1292035994[2] Susanna S. Epp: Discrete Mathematics with Applications. Brooks Cole, 4th edition (2010) ISBN: 978-0495391326