Tantárgy neve, kódja: Anyagismeret, GJARBAL-ANYAGISM-1

Szak neve, képzési szintje: Járműmérnöki alapszak, BSc
Tanterv: 2021
Féléves konzultációs órák száma: 0
Kreditérték: 4
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 1. félév
Munkarend: Levelező
Előtanulmányi feltételek: -
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása:
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Berczeli Miklós
Felelős tanszék: Innovatív Járművek és Anyagok Tanszék
Tantárgy oktatója(i): Kis Dávid István
Ellenőrzésért felel: Dr. Berczeli Miklós
Tárgy oktatásának célja:
Az Anyagismeret tantárgy célja, hogy a hallgatók átfogó képet kapjanak a különböző fémes anyagok tulajdonságairól, szerkezetéről és alkalmazási lehetőségeiről. A tantárgy során a hallgatók megismerkednek az anyagok alapvető csoportosításával, a belső szerkezet és a fizikai, valamint mechanikai tulajdonságok összefüggéseivel. A cél, hogy a hallgatók képesek legyenek felismerni és értelmezni a fémek tulajdonságainak, valamint felhasználási területeiknek a kapcsolatrendszerét. Továbbá, a kurzus célkitűzései közé tartozik a hallgatók felkészítése a gyakorlati vizsgálatok és mérések elvégzésére, valamint a mérési eredmények szakszerű dokumentálására és értékelésére. Végül, a tantárgy hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatók képesek legyenek a fémek viselkedésének és teljesítményének elemzésére különböző ipari alkalmazások során.
Elsajátítandó ismeretanyag:

Az előadások során a hallgatók részletes ismereteket szereznek az anyagok csoportosításáról és azok belső szerkezetének hatásairól a fizikai és mechanikai tulajdonságokra. A kurzus során fontos szerepet kap a kristályos és amorf anyagok közötti különbségek megértése, valamint az anyagok különböző alakváltozási típusainak vizsgálata. Az előadások keretében a hallgatók megismerkednek a fémek kristályos szerkezetének jellemzésével, beleértve a rácsparaméterek, atomszámok és rácshibák fogalmait is. Ezenkívül részletesen tárgyalják a fémek mechanikai tulajdonságainak mérésére szolgáló különböző módszereket, mint például a szakítóvizsgálat, a keménységmérés és az ütvehajlító vizsgálat. Végül a hallgatók megismerik az ötvözetek fogalmát, a fázisdiagramok értelmezését és az egyensúlyi állapotábrák elemzését, különös tekintettel a Fe-C ötvözetrendszerre.

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:


Képességei:

A hallgató elsajátítja az anyagismeret tárgyköréhez tartozó fogalomrendszert, a legfontosabb összefüggéseket és elméleteket, képes az adott műszaki szakterület terminológiáit, elméleteit alkalmazni az azokkal összefüggő feladatok végrehajtásakor. Megszerzett műszaki ismeretei alkalmazásával törekszik a megfigyelhető jelenségek minél alaposabb megismerésére, törvényszerűségeinek leírására, megmagyarázására. Felelősséggel vallja és képviseli a mérnöki szakma értékrendjét, nyitottan fogadja a szakmailag megalapozott kritikai észrevételeket.

Attitűdje:


Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:

Vizsgakövetelmények:

Egy zárthelyi dolgozat sikeres teljesítése (50% elérése).

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Előadások jegyzetelése. 7-es épület: Instron szakítógép, keménységmérő berendezések, fémmikroszkópok, egyéb roncsolásos és roncsolásmentes anyagvizsgálati berendezések.

Kötelező irodalom:

Teams csoportban megosztott előadásvázlatok.

Ajánlott irodalom:

[1] Balla Sándor, Dr. Bán Krisztián, Dr. Lovas Antal, Szabó Attila: Anyagismeret. Budapest, www.tankonyvtar.hu, 2012.[2] Bárczy Pál: Anyagszerkezettan. Miskolci Egyetemi Kiadó, Miskolc, 2010.[3] William D. Callister: Materials Science and Engineering, An Introduction. 7th Ed., John Wiley, 2007. ISBN10:0-471-73696-1