Tantárgy neve, kódja: Gépjármű motorok II., GJARBAL-GEPJMOT2-1
A hallgatók számára a belsőégésű motorok emelt szintű, a belsőégésű motorok égését részleteiben elemző ismeretanyagának elsajátítása, az alternatív erőforrások megismerése mind előnyeikkel, mind hátrányaikkal.
Belsőégésű motorok folyamatainak részletes elemzése. Ezen belül energiaátalakulás a belsőégésű motorokban, gyulladás és égés a szikragyújtású és kompressziógyújtású motorokban, égési eljárások benzin- és dízelmotoroknál, égéstér kialakítása, összehasonlítása, rendellenes égési folyamatok, az indikátor diagram felvétele, égésfolyamatok analízise. A motorokból a környezetbe jutó légszennyező anyagok keletkezése, a motorok emisszióját befolyásoló tényezők és az emisszió csökkentési, kezelési lehetőségei. A szelepvezérlés, a szívó és kipufogó rendszer áramlástani és akusztikai kialakítása, perdületképzés. Motorfék-berendezések. A feltöltők és a motor együttműködése. Turbólyuk keletkezése és csökkentésének módjai. Alternatív erőforrások lehetőségei, előnyei és hátrányai gápjárműtechnikai szempontból.
Tudása:
Átfogóan ismeri a műszaki szakterület tárgykörének alapvető tényeit, irányait és határait.
Ismeri a járművek és mobil gépek szakterület fogalomrendszerét, problémamegoldási módszereit.
Birtokában van a járművek és mobil gépek gyártásával, üzemeltetésével kapcsolatos alapvető közgazdasági, vállalkozási és jogi szabályoknak, eszközöknek.
Ismeri a járművek és mobil gépek működési elveit, szerkezeti egységeit.
Ismeri a járműtechnikában használatos mérési eljárásokat, azok eszközeit, műszereit, mérőberendezéseit.
Ismeri a járműtechnikában használatos alapvető tervezési elveket, módszereket, előírásokat és szabványokat, a gyártástechnológiai, az irányítástechnikai eljárásokat és a működési folyamatokat.
Ismeri a járművekhez és mobil gépekhez kapcsolódó munka- és tűzvédelmi, biztonságtechnikai, minőségbiztosítási területek elvárásait, követelményeit, a környezetvédelem vonatkozó előírásait.
Alkalmazni tudja a járművek és mobil gépek, valamint rendszereik üzemeltetéséhez és alapszintű tervezéséhez kapcsolódó számítási, modellezési elveket, módszereket, és műszaki előírásokat.
Képes a műszaki szakterület ismeretrendszerét alkotó diszciplinák alapfokú analízisére, az összefüggések szintetikus megfogalmazására és adekvát értékelő tevékenységre.
Képes értelmezni és jellemezni a járművek és mobil gépek szerkezeti egységeinek, elemeinek felépítését, működését, az alkalmazott rendszerelemek kialakítását és kapcsolatát.
Képes alkalmazni a járműrendszerek, illetve mobil géprendszerek üzemeltetéséhez kapcsolódó műszaki előírásokat, a gépek, gépészeti berendezések beállításának, üzemeltetésének elveit és gazdaságossági összefüggéseit.
Képes megérteni és használni a járművek és mobil gépek szakterület jellemző szakirodalmát, számítástechnikai, könyvtári forrásait.
Tudatában van munkájának és döntéseinek jogi, gazdasági, biztonsági, társadalmi, egészségvédelmi és környezeti következményeinek.
Váratlan döntési helyzetekben is önálló, szakmailag megalapozott döntéseket hoz.
Szakmai feladatainak elvégzése során felelősségteljesen együttműködik más (elsődlegesen gazdasági és jogi) szakterület képzett szakembereivel is.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A vizsgára bocsátás feltétele: egy zárthelyi dolgozat sikeres teljesítése – amely egy alkalommal javítható, ill. pótolható
Vizsgakövetelmények:
A vizsga jegy meghatározása: A vizsga írásban és szóban történik. Az írásbeli után, amennyiben legalább az 50%-át elérte a maximális pontszámnak, és így legalább elégséges vizsgaeredményt a hallgató, szóbeli vizsgán egy kihúzott tétel táblánál történő előadásával is alá kell támasztania a tudását. A két jegy átlaga adja meg a vizsgajegyet. A vizsga írásbeli részének időtartama 10 perc. A vizsgán csak zsebszámológép és íróeszköz használható.
Előadásvázlatok
Bosch: Common Rail befecskendező rendszerek. Maróti Könyvkereskedés és Könyvkiadó, Budapest, 2010. Kalmár, Stukovszky: Belsőégésű motorok folyamatai. Műegyetemi Kiadó, Budapest, 1998. Kováts: Turbófeltöltés alkalmazása járműmotoroknál. Maróti Könyvkereskedés és Könyvkiadó, Budapest, 2006.
Basshuysen, Schäfer: Internal Combustion Handbook. SAE International, 2004. Bosch: Benzinmotorok irányítása – Alapok és részegységek. Maróti Könyvkereskedés és Könyvkiadó, Budapest, 2010. Bosch: Benzinmotorok kipufogógáz technikája. Maróti Könyvkereskedés és Könyvkiadó, Budapest, 2006. Bosch: Dízelmotorok kipufogógáz technikája. Maróti Könyvkereskedés és Könyvkiadó, Budapest, 2006.