Tantárgy neve, kódja: Hőtan, GJARBAL-HOTAN___-1
A műszaki gyakorlatban előforduló hőtani jelenségek és az azokat kihasználó gépek, berendezések megismerése.
Tudása:
Átfogóan ismeri a műszaki szakterület tárgykörének alapvető tényeit, irányait és határait. - Ismeri a műszaki szakterület műveléséhez szükséges általános és specifikus matematikai, természet- és társadalomtudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat.- Átfogóan ismeri az alkalmazott munka- és erőgépek, gépészeti berendezések, eszközök működési elveit, szerkezeti egységeit.- Alkalmazói szinten ismeri a gépészetben használatos mérési eljárásokat, azok eszközeit, műszereit, mérőberendezéseit.- Képes a műszaki szakterület ismeretrendszerét alkotó diszciplínák alapfokú analízisére, az összefüggések szintetikus megfogalmazására és adekvát értékelő tevékenységre.- Képes rutin szakmai problémák azonosítására, azok megoldásához szükséges elvi és gyakorlati háttér feltárására, megfogalmazására és (standard műveletek gyakorlati alkalmazásával) megoldására.- Képes műszaki rendszerek és folyamatok alapvető modelljeinek megalkotására.- Nyitott a műszaki szakterületen zajló szakmai, technológiai fejlesztés és innováció megismerésére és elfogadására, hiteles közvetítésére.- Megszerzett műszaki ismeretei alkalmazásával törekszik a megfigyelhető jelenségek minél alaposabb megismerésére, törvényszerűségeinek leírására, megmagyarázására.
Félévközi tanulmányi követelmények:
a) Négy kisdolgozat megírása az előadásokon: a kisdolgozatok írásához csak szöveges információ tárolására nem alkalmas zsebszámológép és íróeszköz használható. A kisdolgozatok időtartama 20 perc, pontértékük 25 pont. Ezek a dolgozatok nem pótolhatók és nem javíthatók.b) A gyakorlatokon tanúsított szereplésért 10 jutalompont adható.A vizsgára bocsátás feltétele (TVSZ 11. §): a félév végi összpontszám 50 vagy annál több legyen.
Vizsgakövetelmények:
A vizsga írásbeli, időtartama 90 perc, pontértéke 100 pont. Az előadásokon elhangzott, illetve az egyéni feldolgozásra kiadott elméleti anyag számon¬kéréséből és feladatok megoldásából áll, szöveges leírást, rajzokat is elváró elméleti kérdéseket és számítási feladatokat tartalmaz. Az elméleti részből való felkészülést a szorgalmi időszak végén kiadott vizsgatematika segíti. A vizsga megírása során használhatók: szöveges információ tárolására nem alkalmas zsebszámológép, íróeszközök, továbbá saját kezűleg, kék tollal írt (nem fénymásolt, nem nyomtatott) egyoldalas A5 oldal méretű képletgyűjtemény. A szorgalmi időszakban szerzett pontok 50 pont fölötti részének fele hozzáadódik a vizsgadolgozat pontszámához. A vizsgajegy meghatározása a TVSz. 11. § (2) szerinti táblázatnak megfelelően történik.Az a hallgató, aki teljes tantárgyfelvétellel (nem „csak vizsgára”) vesz részt a kurzuson, és a tárgyfélévben megszerezte a vizsgára bocsátás feltételét, vizsgáját kiválthatja egy saját tervezésű és építésű eszköz (vizsgamunka) elkészítésével. A vizsgamunkát készítő hallgatónak is jelentkeznie kell vizsgára, a vizsgáztatót vizsgamunka bemutatási szándékáról elektronikusan értesítenie kell, és az eszközt a vizsga végén kell bemutatnia. A tervezés és az építés megkezdése előtt egyeztessen a vizsgáztatóval.
Coospace-en közzétett dokumentumok, diák, táblázatok.
Bagány Mihály: Műszaki hőtan (H–388), KF GAMFK, Kecskemét, 2012.Bihari Péter (szerk.): Műszaki termodinamika – Feladatgyűjtemény, BME Gépészmérnöki Kar, 2004.Gausz Tamás, Sánta Imre: Hő- és áramlástan I-II., BME Közlekedésmérnöki Kar, 2011.Konecsny Ferenc, Pásztor Endre (szerk.): Műszaki hő- és áramlástan – Példatár (71014), BME Közlekedésmérnöki Kar, 2006.