Tantárgy neve, kódja: Mechanika II., GJARBAL-MECHANI2-1

Szak neve, képzési szintje: Járműmérnöki alapszak, Bsc
Tanterv: 2017
Féléves konzultációs órák száma: 16
Kreditérték: 4
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 2. félév
Munkarend: Levelező
Előtanulmányi feltételek:
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása:
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Ivánovics Gergely
Felelős tanszék: Innovatív Járművek és Anyagok Tanszék
Tantárgy oktatója(i):
Ellenőrzésért felel:
Tárgy oktatásának célja:
Az alapvető mérnöki szemlélet, készségek és jártasság megszerzése a tartószerkezetek ellenőrzése, méretezése és teherbírás-számítása, valamint a tartószerkezetek alakváltozásának és a statikailag határozatlan tartók igénybevételeinek meghatározása terén. Az oktatás célja az elméleti összefüggések ismertetése, azoknak a gépészmérnöki gyakorlathoz közel álló példákon való bemutatása, a feladatok megoldásában megfelelő gyakorlat kialakítása.
Elsajátítandó ismeretanyag:

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:


Képességei:

Átfogóan ismeri a műszaki szakterület tárgykörének alapvető tényeit, irányait és határait. Ismeri a műszaki szakterület műveléséhez szükséges általános és specifikus matematikai, természet- és társadalomtudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat.Ismeri a szakterületéhez kötődő fogalomrendszert, a legfontosabb összefüggéseket és elméleteket.Átfogóan ismeri szakterülete fő elméleteinek ismeretszerzési és probléma-megoldási módszereit.Képes a műszaki szakterület ismeretrendszerét alkotó diszciplínák alapfokú analízisére, az összefüggések szintetikus megfogalmazására és adekvát értékelő tevékenységre.Képes rutin szakmai problémák azonosítására, azok megoldásához szükséges elvi és gyakorlati háttér feltárására, megfogalmazására és (standard műveletek gyakorlati alkalmazásával) megoldására.Képes műszaki rendszerek és folyamatok alapvető modelljeinek megalkotására.

Attitűdje:


Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félévben a hallgatók két 90-90 perces zárthelyi dolgozatot írnak az előadási órán, és 5 pontgyűjtő kisdolgozatot írnak a gyakorlati órán. A zárthelyiken elérhető maximális pontszám 40-40 pont, a kisdolgozatok 4 pontosak. Az a hallgató, aki a vizsgára bocsátás pontszámát nem teljesítette, a félév végén a teljes tananyagból 100 pontos pótzárthelyit írhat. A pótzárthelyiző hallgatók korábbi pontjai elvesznek.A vizsgára bocsátás feltétele (TVSZ 11. §): a félév végi pontszám legalább 40 legyen.
Vizsgakövetelmények:

A félév végi pontszámot a vizsga értékelésénél figyelembe vesszük. 76-85 pont teljesítésénél a jó (4), 86 pont vagy fölötti teljesítésnél a jeles (5) vizsgajegyet ajánljuk meg. A megajánlott jegy elfogadása nem kötelező.A vizsga írásbeli. Az írásbeli vizsgán a maximális pontszám 100 pont, időtartama 90 perc. A félévközi munka eredménye a vizsgapontszámot is növeli: az 40 pont feletti pontszám felével. A vizsga eredményéhez a pontok hozzáadása csak a tárgyfélévben érvényes. A pótzárthelyin nem lehet plussz pontot szerezni. A vizsgajegy értékelése a vizsga írásbelin elért pontszám és a félévközi teljesítmény alapján kapott pont összegzése után a TVSZ szerint történik.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Coospace-en közzétett dokumentumok, diák, táblázatok.

Kötelező irodalom:

Jakubek Lajos, Szabó Béláné: Szilárdságtan I., GAMF-os jegyzet, KF-GAMFK-H-275Jakubek Lajos, Szabó Béláné: Szilárdságtan II., GAMF-os jegyzet, KF-GAMFK-H-288Szabó Béláné: Műszaki mechanikai példatár II. Szilárdságtan, GAMF-os jegyzet, KF-GAMFK-H-130.M. Csizmadia Béla, Nándori Ernő: Mechanika mérnököknek, Szilárdságtan. Nemzeti Tankönyvkiadó, Bp.,2002. ISBN: 9789631934571

Ajánlott irodalom: