Tantárgy neve, kódja: Anyagismeret, GJARBAN-ANYAGISM-1
Az Anyagismeret tárgy célja, hogy a gépészmérnök hallgatók megismerjék az anyagok belső szerkezetét, tulajdonságjellemzőit, megalapozza a kapcsolódó anyagelőállítási és feldolgozási technológiákhoz szükséges ismereteket.
A gép egyenletesen változó sebességű üzeme. Áramlástani alapismeretek. Hidrosztatika, nyomásmérés. Feladat (U-cső, hidraulikus erőátalakító).
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:
Tudása:
A hallgató elsajátítja az anyagismeret tárgyköréhez tartozó fogalomrendszert, a legfontosabb összefüggéseket és elméleteket, képes az adott műszaki szakterület terminológiáit, elméleteit alkalmazni az azokkal összefüggő feladatok végrehajtásakor. Megszerzett műszaki ismeretei alkalmazásával törekszik a megfigyelhető jelenségek minél alaposabb megismerésére, törvényszerűségeinek leírására, megmagyarázására. Felelősséggel vallja és képviseli a mérnöki szakma értékrendjét, nyitottan fogadja a szakmailag megalapozott kritikai észrevételeket.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A laborgyakorlatokon való részvétel kötelező! A részvétel feltétele az előre kiadott (a felkészülést segítő) beugró kérdések helyes megválaszolása (az első laborgyakorlaton nem lesz számonkérés). Ezek ismerete hiányában a laborgyakorlat pótlását egy másik (előre egyeztetett) időpontban lehet megkísérelni. A félév során négy mérési jegyzőkönyv elkészítése, határidőre történő beadása kötelező.
Vizsgakövetelmények:
Elfogadott jegyzőkönyvek. Egy zárthelyi dolgozat sikeres teljesítése (50% elérése). Időpontja: a félév utolsó előadása, pótlása az utolsó tanítási héten pénteken 13:00.
Előadások jegyzetelése. 7-es épület: Instron szakítógép, keménységmérő berendezések, fémmikroszkópok, egyéb roncsolásos és roncsolásmentes anyagvizsgálati berendezések.
[1] Balla Sándor, Dr. Bán Krisztián, Dr. Lovas Antal, Szabó Attila: Anyagismeret. Budapest, www.tankonyvtar.hu, 2012.[2] Bárczy Pál: Anyagszerkezettan. Miskolci Egyetemi Kiadó, Miskolc, 2010.[3] William D. Callister: Materials Science and Engineering, An Introduction. 7th Ed., John Wiley, 2007. ISBN10:0-471-73696-1