Tantárgy neve, kódja: Gépjárművek erőátvitele I., GJARBAN-GEPJERO1-1
A hallgatók számára a gépjárművek mobilitási képességei alapvető ismereteinek elsajátítása az elméleti működési szinttől kezdve a konstrukciós kialakításig. A tantárgy során a hallgató megszerzi azokat az ismereteket, hogy egy gépjármű erőforrásától hogyan jut el a kerékig az energia.
Megismertetni a hallgatókkal a gépjárművek erőviteli rendszerének elemeit, az erőátvitelben alkalmazott szerkezeteket, azok feladatát és működésmódjukat. Erőátviteli rendszerek elemeinek ismertetése a motortól a hajtott kerekekig. Tengelykapcsolók. Mechanikus és hidrodinamikus tengelykapcsolók szerkezeti kialakításai. Tengelykapcsolók működtetése, vezérlése, automatikák. Sebességváltók. Feladatuk. Egyszerű fogaskerekes váltók, bolygóműves váltók. Szerkezeti kialakítások. Hidrodinamikus nyomatékváltók. Fokozatmentes váltók. Automatizált és automatikus sebességváltók. Kerekek hajtása. Kardántengelyek. Osztóművek, differenciálművek. Hajtott kerekek.
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:
Erőátviteli szerkezetek szét- és összeszerelése.
Tudása:
Átfogóan ismeri a műszaki szakterület tárgykörének alapvető tényeit, irányait és határait.
Ismeri a járművek és mobil gépek szakterület fogalomrendszerét, problémamegoldási módszereit.
Birtokában van a járművek és mobil gépek gyártásával, üzemeltetésével kapcsolatos alapvető közgazdasági, vállalkozási és jogi szabályoknak, eszközöknek.
Ismeri a járművek és mobil gépek működési elveit, szerkezeti egységeit.
Ismeri a járműtechnikában használatos mérési eljárásokat, azok eszközeit, műszereit, mérőberendezéseit.
smeri a járműtechnikában használatos alapvető tervezési elveket, módszereket, előírásokat és szabványokat, a gyártástechnológiai, az irányítástechnikai eljárásokat és a működési folyamatokat.
Ismeri a járművekhez és mobil gépekhez kapcsolódó munka- és tűzvédelmi, biztonságtechnikai, minőségbiztosítási területek elvárásait, követelményeit, a környezetvédelem vonatkozó előírásait.
Alkalmazni tudja a járművek és mobil gépek, valamint rendszereik üzemeltetéséhez és alapszintű tervezéséhez kapcsolódó számítási, modellezési elveket, módszereket, és műszaki előírásokat.
Képes a műszaki szakterület ismeretrendszerét alkotó diszciplinák alapfokú analízisére, az összefüggések szintetikus megfogalmazására és adekvát értékelő tevékenységre.
Képes értelmezni és jellemezni a járművek és mobil gépek szerkezeti egységeinek, elemeinek felépítését, működését, az alkalmazott rendszerelemek kialakítását és kapcsolatát.
Képes alkalmazni a járműrendszerek, illetve mobil géprendszerek üzemeltetéséhez kapcsolódó műszaki előírásokat, a gépek, gépészeti berendezések beállításának, üzemeltetésének elveit és gazdaságossági összefüggéseit.
Képes megérteni és használni a járművek és mobil gépek szakterület jellemző szakirodalmát, számítástechnikai, könyvtári forrásait.
Tudatában van munkájának és döntéseinek jogi, gazdasági, biztonsági, társadalmi, egészségvédelmi és környezeti következményeinek.
Váratlan döntési helyzetekben is önálló, szakmailag megalapozott döntéseket hoz.
Szakmai feladatainak elvégzése során felelősségteljesen együttműködik más (elsődlegesen gazdasági és jogi) szakterület képzett szakembereivel is.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A gyakorlati jegy megszerzésének feltételei: két zárthelyi dolgozat külön-külön sikeres teljesítése – amelyek egy-egy alkalommal javíthatók, ill. pótolhatók, a félév folyamán kötelező egy darab, a labor során szétszerelt szerkezet szabadkézi vázlatának elkészítése, a laborok teljesítése és a laborhegyzőkönyvek elfogadott állapotban történő leadása.
Vizsgakövetelmények:
Előadásvázlat Neptunba feltöltött linkek
Lévai Zoltán: Gépjárművek szerkezettana, Budapest, Tankönyvkiadó, 1990 Zinner György: Gépjárművek erőátviteli berendezései, Tankönyvmester Kiadó
Naunheimer, Bertsche, Lehner: Fahrzeuggetriebe, Springer, ISBN 978-3-540-30625-2 Cornel Stan: Alternative Antriebe für Automobile, Springer, ISBN: 3540241922