Tantárgy neve, kódja: Munkavédelem, biztonságtechnika, GJARBAN-MUNKBIZT-1
Megismertetni a hallgatókat a munkavédelem és biztonságtechnika alapvető fogalmaival,
Munkavédelem és az Európai Unió. Munkavédelem fogalma, területei: biztonság-technika, foglalkozás-egészségügy.Munkavédelem szabályozási szintjei, jogi intézményei.Munkabiztonság műszaki alapjai. Anyagmozgatás biztonságtechnikája. Ergonómia fogalma, elméleti és gyakorlati kérdései. Ember-gép-környezet rendszere.Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés körülményeinek kialakítása Munkavédelem „belső szabályozása”, ellenőrzési rendszere. Munkavédelem felügyeleti rendszere, hatósági feladatok, munkavédelem országos programja.Villamosság biztonságtechnikája: érintésvédelem, villámvédelem kérdései.Kockázat fogalma, értékelése-kezelése, irányítási szintekbe való beépítése.Baleset-munkabaleset-üzemi baleset fogalma. Okkutatás-prevenció-felelősség kérdései.Tűzvédelem, elsősegélynyújtás kérdései. A munkabalesetek alakulása, Néhány termelési folyamat biztonságtechnikája.
Tudása:
Ismeri a termelő és szolgáltató folyamatok reál, humán, illetve gazdasági és társadalmi összefüggéseit, azok egészségre és biztonságra való hatásmechanizmusát.Képes az egészségmegőrzéssel kapcsolatos információk értelmezésére, hasznosítására, az egészségfejlesztési ismeretek alkalmazására, az egészséget és a hatékonyságot támogató munkahelyi környezet kialakítására.Betartja a munkavégzés és munkavállalás jogi, erkölcsi és szakmai szabályrendszerét.Felelősséget érez a fenntartható fejlődésért.felelősséget vállal az intézkedései, döntései következményeiért
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során a hallgatók 1db. zárthelyi dolgozatot írnak ( max. 50 pont) meg és egy irodalomfeldolgozási feladatot (max. 50 pont) adnak le. A zárthelyi dolgozatok helyét és idejét a félév első hetében informálja a tárgy előadója. Az irodalomfeldolgozási feladat terjedelme min. 25 oldal, leadása a 11. héten történik. Megajánlott jegy 61 ponttól.
Vizsgakövetelmények:
A vizsga írásbeli és szóbeli részből áll. A szóbeli vizsga (amely rögtön az írásbeli után következik) feltétele az írásbelin való megfelelés . A félév során összegyűjtött pontok nem beszámítanak a viszgajegybe.
Az előadások anyagai
1.dr Jakab Sándor: Munkavédelem, biztonságtechnika, Gamf jegyzet,2007,2.dr Waltz Géza :Munkavédelem, Gödöllő jegyzet, GATE, 2011.