Tantárgy neve, kódja: Műszaki informatika, GJARBAN-MUSZINFO-1
A tárgy célja az informatika alapfogalmainak megismertetése és a tanultak alkalmazása műszaki feladatok megoldására.
Számítógép és a külvilág kapcsolata. Elektrotechnikai mérések számítógép alkalmazásával. Számítástechnika és az információtechnológia kapcsolata. Az informatika feladatai. Számábrázolások (számrendszerek, fixpontos, lebegőpontos, BCD). Megjelenítő kódolás. Jel, digitalizálás. A/D és D/A átalakítók A logikai műveletvégzés alapjai (logikai függvények, realizálás programozható logikai vezérlőkkel). Az elektronikus digitális számítógép, algoritmusok, adatszerkezetek, programok. Számítógépek és perifériák. Az operációs rendszerek alapfogalmai. Számítógépes irodatechnikai alkalmazások. Szimulációs programok.
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:
MATLAB alapfogalmak. Numerikus adattípusok, vektorok, mátrixok. Függvényábrázolás vizuális eszközökkel. Szkript készítése és használata. Függvényábrázolás szkriptből. Adatbekérés és feltételes elágazás. Lépésenkénti végrehajtás. Live Script készítése és használata. Live Script és for ciklus. A while ciklus. Saját függvény készítése és használata. Összetett feladat adatmentéssel és beolvasással. MATLAB app készítése és használata. Vizuális alkalmazásfejlesztés és eseményvezérelt programozás. App fejlesztés és mögöttes kód. Számkitaláló feladat.
Tudása:
Félévközi tanulmányi követelmények:
A gyakorlaton maximum kapható 40 pont és az előadás ZH-ja után kapható 60 pont összeadódik. Együttesen a vizsgára bocsáthatóság feltétele minimum 50 pont megszerzése.
Vizsgakövetelmények:
A vizsga írásbeli, de a tárgyból megajánlott vizsgajegy is adható az érvényes TVSz szerint.
[1] Dr. Nyakóné dr. Juhász Katalin, Dr. Terdik György, Biró Piroska, Dr. Kátai Zoltán: Bevezetés az Informatikába, 2011. https://people.inf.elte.hu/kiss/bevinfo/0046_bevezetes_az_informatikaba.pdf [2] Johanyák Zsolt Csaba: Bevezetés a Matlab programozásba, Moodle tananyag, 2025
[1] Stoyan Gisbert: MATLAB - Numerikus matematika - Mérnököknek és programozóknak. Egyetemi jegyzet, Typotex Kiadó, 2007, ISBN: 9789639664418 [2] Stoyan Gisbert (szerk.): Numerikus módszerek, grafika, statisztika, eszköztárak. TypoTex kiadó, 2011. ISBN: 978-963-2794-40-2