Tantárgy neve, kódja: Fizika, GLOGBAL-FIZIKA__-1
A középiskolai fizika tantárgy tananyagának áttekintő, közel teljes körű feldolgozása, alapvető fizika feladatok és problémák megoldása felsőbb matematikai ismeretek nélkül, a megoldási módszerek ismertetése és elsajátítása. A műszaki szakmai ismeretek fizikai megalapozása.
Fizikai mennyiség; mérőszám, mértékegység. Az SI mértékegység-rendszer. Viszonyszám és szintérték. A tömegpont mozgását leíró mennyiségek. Mozgás egyenes mentén, Síkmozgások. Rezgések. Newton axiómái. A Newton-féle gravitációs törvény. A dinamika alapegyenletének alkalmazásai I. A dinamika alapegyenletének alkalmazásai II. Munka, energia. Munkatétel. Mechanikai energia megmaradásának tétele. Pontrendszer dinamikája. Belső és külső erők. Impulzustétel, súlyponttétel. Ütközések. Hidrosztatika és hidrodinamika. Hidrosztatikai nyomás, Pascal és Archimédesz törvénye. Ideális gázok állapotváltozásai. A nyomás értelmezése a kinetikus gázelmélet alapján. Abszolút hőmérséklet fogalma. Az ideális gázok állapotegyenlete, gáztörvények. A hő és a hőmérséklet fogalma, hőmérsékleti skálák. Szilárd testek és folyadékok hőtágulása. A sűrűség hőmérsékletfüggése. Gázok állapotváltozásai. Hőkapacitás, fajhő. Halmazállapot-változások. .Fény visszaverődése és törése. Optikai szálak. Tükrök és vékony lencsék képalkotása. A tárgyalt ismeretanyaghoz kapcsolódó számolási feladatok, gyakorlati problémák megoldásához szükséges készségek, módszerek elsajátítása.
Tudása:
Szaknak, szakképzésnek megfelelő digitális kompetencia és szakmaspecifikus digitális készségek, médiatudatosság, biztonságos internethasználat. Ismeri a logisztikában használatos mérési eljárásokat, azok eszközeit, műszereit, mérőberendezéseit. Ismeri a közlekedés és szállítás szakterülethez szervesen kapcsolódó logisztikai, menedzsment, környezetvédelmi, minőségbiztosítási, információtechnológiai, jogi, közgazdasági szakterületek alapjait, azok határait és követelményeit. Ismeri a számítógépes kommunikációt, a szakterület fontosabb alkalmazói szoftvereit.
Félévközi tanulmányi követelmények:
Két 25 pontos félévközi pontszerző kisdolgozat előre bejelentett időpontban. A vizsgára bocsátásnak nincs pontszámi feltétele.
Vizsgakövetelmények:
Vizsgadolgozat (50 pontos) megírása. Pontszámítás: Félévközi pontszerző kisdolgozatokkal szerezhető pontszám (F) 25 + 25 = 50 pont, Vizsga zárthelyi dolgozattal szerezhető pontszám (V) 50 pont, --------------------------------------------------------------------------------------------------- A szerzett F és V pontszámok alapján számított P eredménypont: P=106,5-sqrt(125*(50,3125-F-V+F*V/50)) A jegyeket a P eredménypontok alapján a vizsgaszabályzatban szereplő előírások szerint állapítjuk meg. MEGJEGYZÉS: A fentebb megfogalmazott félévközi és vizsgakövetelmények a „hagyományos” jelenléti oktatásra vonatkoznak. Online oktatás esetén az adott körülményektől (az áttérés időpontjától, a vizsgaidőszak mikéntjétől, stb.) függően változhat a számonkérések rendje és módja, amelyről természetesen a lehető leggyorsabban és egyértelműen tájékoztatást adunk, de mindenképpen a folyamatos tanulás fontosságára hívjuk fel a figyelmet.
Letölthető segédanyagok.
Szablics B. (szerk.): Fizika I/1-4. füzetek, KF, 2006. KF-GAMFK-H-366 Szablics B. (szerk.): Fizika I. Példatár, KF, 2008. KF-GAMFK-H-383 Physics for Scientists and Engineers, W. H. Freeman and Company, ISBN: 0-7167-4389-2 2007.