Tantárgy neve, kódja: Ellátási lánc menedzsment, GLOGBAN-ELLAMENE-1

Szak neve, képzési szintje: Logisztikai mérnöki alapszak, BSc
Tanterv: 2017
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 2+2+0
Kreditérték: 5
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 4. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek: Logisztikai alapismeretek
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása:
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Lelkes Zoltán
Felelős tanszék: Informatika Tanszék
Tantárgy oktatója(i):
Ellenőrzésért felel: Bajákiné Szűcs Éva
Tárgy oktatásának célja:
Bemutatni a hallgatóknak, hogy az időalapú versenyben a logisztikai értékteremtő folyamatok átnyúlnak a vállalat keretein. Az új típusú (horizontális és vertikális) stratégiai partnerkapcsolatok, a kiszervezések okán vállalatközi hálózatok között kell az áru- és információáramlást „menedzselni”. Ma már nem vállalatok versenyeznek más vállalatokkal, hanem ellátási láncok más ellátási láncokkal.
Elsajátítandó ismeretanyag előadás:

Az ellátási láncmenedzsment értelmezése, kapcsolatrendszere a logisztika, gyártás és marketing tudományterületekkel. Supply Chain Science alapok (station, line, pooling). Az értéklánc, mint átfogó rendszer. Készletek az ellátási láncban. Számítási példák. Az ostorcsapás-effektus. Ellátási lánc stratégiák I.: a nyomásos és szívásos stratégiák. Ellátási lánc stratégiák II.: adaptív, karcsú és hibrid stratégiák. A folyamatoptimalizálás informatikai támogatottsága: Ellátási lánc és információigényesség. A folyamatoptimalizálás informatikai támogatottsága. Küldemények láncon átívelő azonosítási lehetőségei: nyomon követés és visszakeresés (Tracking&Tracing), RFID. Stratégiai szövetségek, partnerkapcsolatok elmélete: a lánctagok együttműködése, erőviszonyok az ellátási láncban. Stratégiai szövetségek, partnerkapcsolatok gyakorlata: PM és RM. esettanulmány. A partnerkapcsolatok hatékonyságának mérése. Ellátási lánc kockázatok. Ellátási lánc menedzsment a szolgáltatásokban.


Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:


Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:


Képességei:

Az ipari termelés területén elindult technológiai forradalom, az Ipar 4.0 alapú működés és technológiai tudás, a kiber-fizikai rendszerek, önszervező mechanizmusok. Ismeri a logisztikában használatos mérési eljárásokat, azok eszközeit, műszereit, mérőberendezéseit. Ismeri a logisztikai szakterület tanulási, ismeretszerzési, adatgyűjtési módszereit, azok etikai korlátait és problémamegoldó technikáit. Ismeri a számítógépes kommunikációt, a szakterület fontosabb alkalmazói szoftvereit. Képes a logisztikai rendszerek részfolyamatainak, és azok fizikai realizálását végző részegységek (anyagmozgatógépek, szenzorok, aktuátorok, irányítórendszerek, adatbázis-rendszerek stb.) összekapcsolására. Képes a megszerzett informatikai ismereteket a közlekedés és szállítás szakterületén adódó feladatok megoldásában alkalmazni.

Attitűdje:


Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Egy ZH megírása, melynek értékelése a TVSZ szerint történik; Sikertelen ZH megírása esetén egy pót ZH biztosított
Vizsgakövetelmények:

Írásbeli vizsga írása, melynek értékelése a TVSZ szerint történik.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Coospacere feltöltött anyagok

Kötelező irodalom:

Kötelező irodalom: Szegedi Zoltán: Ellátási lánc menedzsment. Kossuth, Budapest, 2012. 1-4, 8. és 10. fej., ISBN 9789630969444 ; Ajánlott irodalom: Szegedi Zoltán: Logisztika-menedzsment esettanulmányok, Kossuth, Budapest, 2008, ISBN: 9789630957922, Wallace J. Hopp / Mark L. Spearman Factory Physics, Foundations of Factory Management, ISBN: 0-256-24795-1

Ajánlott irodalom: