Tantárgy neve, kódja: Gépipari technológiák, GLOGBAN-GEPIPATE-1

Szak neve, képzési szintje: Logisztikai mérnöki alapszak, BSc
Tanterv: 2017
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 2+0+2
Kreditérték: 5
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 3. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek: -
Értékelés: kollokvium
Tantárgy besorolása:
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Líska János
Felelős tanszék: Innovatív Járművek és Anyagok Tanszék
Tantárgy oktatója(i):
Ellenőrzésért felel: Bajákiné Szűcs Éva
Tárgy oktatásának célja:
A tantárgy célja az, hogy a hallgatók áttekintést nyerjenek a gépipari vállalat működéséről és rendszeréről, valamint megismerkedjenek az általános forgácsolási technológiákkal.
Elsajátítandó ismeretanyag előadás:

A vállalati tevékenységi rendszer. CA-technikák a gépgyártásban. Gépipari technológiák pontossága. A gyártási és technológiai folyamat. Normaidő. Költségkalkuláció. 1 ZH. Forgácsképződés folyamata. Az esztergálás technológiája. A fúrás technológiája. A forgácsolási hő és éltartam. 2 ZH. A marás technológiája. A marás erő és teljesítményszükséglete. A köszörülés technológiája. Üregelés. Gyalulás, vésés.


Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:


Képességei:

Ismeri a közlekedés és szállítás szakterülethez szervesen kapcsolódó információtechnológiai szakterület alapjait, azok határait és követelményeit. Ismeri a logisztikai szakterület tanulási, ismeretszerzési, adatgyűjtési módszereit, azok etikai korlátait és problémamegoldó technikáit. Ismeri a számítógépes kommunikációt, a szakterület fontosabb alkalmazói szoftvereit. Képes a logisztikai rendszerek részfolyamatainak, és azok fizikai realizálását végző részegységek (anyagmozgatógépek, szenzorok, aktuátorok, irányítórendszerek, adatbázis-rendszerek stb.) összekapcsolására. Képes a megszerzett informatikai ismereteket a közlekedés és szállítás szakterületén adódó feladatok megoldásában alkalmazni.

Attitűdje:


Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Félév közben témazáró zárthelyik megírása (6 és 11 héten). Mindkét zárthelyi dolgozatot legalább 50%-ra kell teljesíteni. Zárthelyik: 50-50 pont. Megajánlott jegy nincs. Pótlási lehetőséget a TVSZ szerint egy alkalommal adunk mindkét Zh-ból. A Pót ZH-k külön-külön íródnak a tanévben egy megegyezett időpontban a délutáni órákban (függetlenül az oktatástól).
Vizsgakövetelmények:

A vizsga írásbeli és szóbeli részből áll. A vizsgajegy megállapításakor figyelembe vesszük a félévközi teljesítményt is.

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

-

Kötelező irodalom:

[1] Kodácsy J.: Gépgyártás . GAMF tanköyv 2010. ISBN 978963815.; [2] Andrew Y. C. Nee: Hanbook of manufacturing Engineering and Technology. Volume 2. ISBN 9781447146698. Springer 2015; [3] Dudás I.: Gépgyártástechnológia I. ME Kiadó, 2002. ISBN 9636613427.

Ajánlott irodalom: