Tantárgy neve, kódja: Logisztikai hálózatok, GLOGBAN-LOGIHALO-1
A hallgatók megismertetése a logisztikai hálózatokat felépítő elemekkel, azok egymáshoz kapcsolódásának struktúráival, a logisztikai hálózatok alaptípusaival, megjelenítési és modellezési módszereivel.
Rendszerszintű megközelítés, logisztikai rendszerek döntési szintjei, ellátási lánc, mint hálózat. Logisztikai rendszerek lehetséges elemei, az elemek típusai, kapcsolódási módok. Logisztikai hálózat elemeinek input-output jellemzői, időfaktor. Hálózaton belüli áramlások: anyag, információ, pénz. Logisztikai csomópontok, mint a hálózatok elemei. Logisztikai rendszerek, mint hálózati komponensek összekapcsolása hálózatokká. A hálózati struktúrák jellemzői. Logisztikai hálózatok leírási és megjelenítési módjai. Gráf és network reprezentációk összehasonlítása. Állapot-feladat és állapot-eszköz reprezentációk. Struktúra, szuperstruktúra definíciója. Strukturális redundanciák. Logisztikai hálózatok vezetésének módjai. Logisztikai hálózatok optimalizálásának célfüggvényei. Logisztikai hálózatok alaptípusai: szállítási feladat, ellátási háló, TSP, vehiclue routing problem, raktár elhelyezési problémák. Esettanulmány: FMCG vállalat logisztikai hálózatának optimalizálása.
Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:
Tudása:
Képes alkalmazni a logisztikai folyamatokkal kapcsolatosan megismert számítási, modellezési elveket és módszereket. Képes értelmezni és jellemezni a logisztikai folyamatok elemeit, azok kapcsolatát, szerepét és jelentőségét a teljes folyamatban. Képes integrált ismeretek alkalmazására a közlekedés, a mobilgépek, a folyamatelmélet, az ipari termelési folyamatok, az elektronika, és informatika szakterületeiről. Képes irányítani és ellenőrizni a logisztikai folyamatokat a minőségbiztosítás és minőségszabályozás elemeit szem előtt tartva. Képes a logisztikai folyamatban fellépő hibák feltárására, az elhárítási műveletek kiválasztására. Képes ismereteit alkotó módon használva munkahelye erőforrásaival hatékonyan gazdálkodni.
Félévközi tanulmányi követelmények:
Zárthelyi dolgozat megírása, melynek értékelése a TVSZ szerint történik. A zárthelyi dolgozat legalább elégséges szintű megírása az aláírás megszerzésének és a vizsgára bocsátás feltétele. A kurzuson az oktató beugró dolgozat megírását kérheti, amelyen ha a hallgató nem ér el a beugrók 30 %-ból a minimum kettes szintet, az év végi jegy elégtelen.
Vizsgakövetelmények:
A vizsga módja: szóbeli Témája: az előadásokon és a gyakorlatokon elhangzottak. Értékelés a TVSZ szerint: 90 – 100 pont: jeles (5), 80 – 89 pont: jó (4), 66 – 79 pont: közepes (3), 50 – 65 pont: elégséges (2), 50 pont alatt: elégtelen (1)
Az előadások és a gyakorlatok anyaga.
Szegedi Zoltán: Ellátási lánc menedzsment. Kossuth, Budapest, 2012, ISBN 9789630969444 Barabási Albert-László: A hálózatok tudománya, Libri Könyvkiadó, 2017, ISBN: 9789633107874
Wallace J. Hopp: Supply Chain Science. Waveland Press, Illinois2011, ISBN 9781577667384