Tantárgy neve, kódja: Menedzsment alapjai, GMUMBAN-MENEALAP-1
A szervezetek felépítésének és működési elveinek elsajátíttatása, valamint a menedzsment funkcióinak alapelveinek és legfontosabb rendszerszervezési eszközeinek a megismertetése.
Bevezetés a menedzsmentbe. A menedzsment fogalma, folyamata, modellje. A menedzseri szerepek, a menedzser kapcsolatrendszere. A szervezetek menedzselésének alapkérdései. A referátumtémák meghatározása. A menedzsment szervezetszociológiai alapjai. A klasszikus menedzsment. II. A humán reláció menedzsment. Az adaptáció és az interakció menedzsment. Összefoglalás, zárthelyi dolgozat I. A szervezeti adottságok. A szervezeti környezet. A szervezeti kommunikáció alapvető kérdései. A szervezeti hatalom elmélete. Összefoglalás, zárthelyi dolgozat II.
Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:
Tudása:
Ismeri a műszaki szakterület műveléséhez szükséges általános és specifikus természettudományi, műszaki tudományi, gazdálkodás- és szervezéstudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat. Ismeri a műszaki szakterülethez kapcsolódó gazdálkodás- és szervezéstudományi szakterületek (menedzsment, termelésmenedzsment, minőségmenedzsment, projekt-menedzsment, innováció-menedzsment, környezetmenedzsment, termékmenedzsment, logisztikai menedzsment, stratégiai menedzsment, vállalkozásmenedzsment, információ-menedzsment, marketing, közgazdaságtan, jog) alapjait, követelményeit, összefüggéseit. A műszaki szakterületen felmerülő rutinfeladatok megoldásában képes alkalmazni a megszerzett általános és specifikus természettudományi, műszaki tudományi, gazdálkodás- és szervezéstudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat. Képes munkahelyi csoportok vezetésére, az emberi erőforrás menedzselési feladatainak ellátására. Nyitott a műszaki szakterületet megalapozó általános és specifikus ismeretekre. Törekszik arra, hogy döntéseit az irányított munkatársak véleményének megismerésével, lehetőség szerint velük együttműködésben hozza meg. Felelősséget érez munkahelyéért és beosztott munkatársaiért.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A félév során a hallgatók két zárthelyi dolgozat írnak. A dolgozat időtartalma 45 perc. Az értékelés a tanulmányi és vizsgaszabályzat által megadott szempontok alapján történik. A sikertelen dolgozatok egyszer pótolhatóak. Félévközi feladat egy kiadott témakör színvonalas feldolgozása (és előadása), valamint megfelelő ismeretek, jártasság megszerzése és vitakészség kialakítása az adott témából.
Vizsgakövetelmények:
A félévközi feladatok legalább 50% szintű teljesítése. a vizsga írásban illetve szóban történik a TVSz rendelkezésének megfelelően. Kollokviumon a tantárgy fő tárgyköreiből feltett kérdések kifejtése.
Tóth József: Gyakorló feladatok szervezési-vezetési ismeretekből. GAMF, Kecskemét, 1999.
Kötelező irodalom:Bakacsi Gyula: Szervezeti magatartás és szervezés. KJK-KERSZÖV Jogi és Üzleti Kiadó Kft., Budapest, 2001.Ajánlott irodalom:Dobák Miklós-Antal Zsuzsanna: Vezetés és szervezés. Aula, 2011.