Tantárgy neve, kódja: Anyagismeret, GMUSFKL-ANYAGISM-1
Az Anyagismeret tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék az anyagok belső szerkezetét, tulajdonságjellemzőit, az egyes anyagcsoportokat, amely megalapozza a kapcsolódó anyagelőállítási és feldolgozási technológiákhoz szükséges ismereteket.
Anyagok csoportosítása. Belső szerkezet, tulajdonságjellemzők, felhasználási terület kapcsolatrendszere. A fémek főbb fizikai és mechanikai tulajdonságai. Szakítóvizsgálat. Keménységmérések. Ütvehajlító vizsgálat. Anyagszerkezettani alapfogalmak. Miller index származtatása, irány és sík Miller indexe. A köbös rácsok jellemzése (rácsparaméter és atomsugár kapcsolata, koordinációs szám, atomszám, síkbeli és térbeli tömöttség). Rácshézag. Rácshibák jellemzése. Kristályos testek rugalmas és képlékeny alakváltozása. A diszlokációk és a képlékeny alakváltozás kapcsolata. Diffúzió jellemzése. Ötvözet fogalma. Gibbs-féle fázisszabály. Egyensúlyi hűtés, kétalkotós egyensúlyi állapotábrák származtatása, típusai, kezelési szabályai. Szilárd oldatok és fémes vegyületek fajtái, jellemzésük. Eutektikum, eutektoid. Kétalkotós egyensúlyi rendszerekben fázis-, és szövetelem mennyiségek számítása, szövetképek. Fázis-, és szövetdiagramok származtatása. Fe-C metastabilis ötvözetrendszerben az acélok és öntöttvasak fázisainak és szövetelemeinek jellemzése. Acélok nem egyensúlyi hűtése, az ausztenit átalakulásának módjai, elvi „C” görbe értelmezése. Az ötvözetlen acélok izotermikus és folyamatos hűtésű „C” görbéi és használatuk.
Tudása:
a) tudás A hallgató elsajátítja az anyagismeret tárgyköréhez tartozó fogalomrendszert, a legfontosabb összefüggéseket és elméleteket, képes az adott műszaki szakterület terminológiáit, elméleteit alkalmazni az azokkal összefüggő feladatok végrehajtásakor. képesség Megszerzett műszaki ismeretei alkalmazásával törekszik a megfigyelhető jelenségek minél alaposabb megismerésére, törvényszerűségeinek leírására, megmagyarázására.
Félévközi tanulmányi követelmények:
Egy zárthelyi dolgozat sikeres teljesítése (50% elérése). Időpontja: a 16. konzultációs óra, pótlás a szorgalmi időszak utolsó konzultációs napján előre egyeztetett időpontban (helye és időpontja a Teams csoportban lesz kihirdetve).
Vizsgakövetelmények:
Előadások jegyzetelése. 7-es épület: Instron szakítógép, keménységmérő berendezések, fémmikroszkópok, egyéb roncsolásos és roncsolásmentes anyagvizsgálati berendezések.
Teams csoportban megosztott előadásvázlatok.
[1]Balla Sándor, Dr. Bán Krisztián, Dr. Lovas Antal, Szabó Attila: Anyagismeret, Budapest, 2012. www.tankonyvtar.hu [2]Bárczy Pál: Anyagszerkezettan, Miskolci Egyetemi Kiadó, Miskolc, 2007. [3]William D. Callister: Materials Science and Engineering, An Introduction, 7th Ed., John Wiley, 2007