Tantárgy neve, kódja: Műszaki ábrázolás, GMUSFKL-MUSZAABR-1
A műszaki ábrázolás alapfogalmai. Térelemek ábrázolása rendezett nézeteken. Síkok metszésvonala. Síklapú alakzatok ábrázolása. Síklapú alakzatok áthatása. Forgásfelületek-és felületi pontjaik ábrázolása. Forgásfelületek (testek) áthatása Ábrázolás nézetekkel, metszetekkel, jelölések. Szelvények. Mérethálózatok felépítése. Méretek megadása műszaki rajzokon. Csavarmenetek ábrázolása, méretmegadásuk. Csavarkötések (csavarfejek és anyák) ábrázolása. Tűrések-illesztések alapfogalmai. Az ISO tűrésrendszer felépítése. Felületi érdességi jellemzők és előírásuk. Hegesztett kötések ábrázolása. Egyszerűsített ábrázolások (bordás tengely, fogaskerék, stb.).
Tudása:
tudás - Ismeri a szakszerű és hatékony írásbeli, rajz útján történő és szóbeli szakmai kommunikáció eszközeit. képesség - Képes szakterületén belül adott részterület műszaki folyamatait működtetni és munkáját dokumentálni. - Képes létrehozni, olvasni és értelmezni a műszaki dokumentációkat. attitűd és/vagy autonómia és felelősségvállalás - Nyitott ismereteinek gyarapítása iránt. - A kiadott feladatot képes önállóan végrehajtani. - Felelősséggel végzi saját munkáját és felelősséget vállal érte.
Félévközi tanulmányi követelmények:
Gyakorlati jegy, mely a félév folyamán elkészített 2 db műszaki rajz (25-25 pont), és 1 db zárthelyi dolgozat (50 pont) eredményétből adódik. A feladatok és a zárthelyik azonos súllyal szerepelnek, és minden feladatnak és zárthelyinek egyenként is az adott maximális pontszám 50%-ának kell lennie az elégséges gyakorlati jegy megszerzéséhez. A zárthelyi megírására az összes téma feldolgozása után kerül sor, az utolsó konzultáción. Az aktuális rajzfeladat csak akkor adható ki, ha az azt megelőző feladatot a hallgató beadta. A visszakapott rajz javított változatát a visszaadást követő konzultáción kell beadni. A zárthelyi az utolsó oktatási héten pótolható az előadó által meghirdetett időpontban és helyen.
Vizsgakövetelmények:
A Neptun Meet Street-re, Teams-re feltett írásos anyagok és a tantermekben használt modellek.
Házkötő István: Műszaki 2D-s ábrázolás, Budapest, 2006.(azonosítója: 45079)