Tantárgy neve, kódja: Alkalmazott mechatronika, GMUSFKN-ALKMECHA-1
A tárgy célja az ipari automatizálás alapjainak megismertetése.
Elsajátítandó ismeretanyag gyakorlat:
A tantárgyon belül a hallgatók megismerkednek a pneumatika és hidraulika alapjaival, e területek végrehajtó szervekkel, a pneumatikus útszelepekkel, a mennyiség és irányító szelepekkel, hidraulikus akkumulátorokkal, szűrőkkel, tápegységekkel, hidraulika olajokkal, szivattyúkkal, axiáldugattyús energiaátalakítókkal, hidromotorokkal, munkahengerekkel, valamint az eszközök megválasztásának elveivel, alkalmazástechnikájával. Ezen felül betekintésre nyílik lehetőségük a pneumatikus logikai elemek, az elektropneumatika és a relés vezérlések tervezésének alapjaiba.
Tudása:
tudás átfogóan ismeri a pneumatikus és hidraulikus irányítástechnika tárgykörének alapvető tényeit, irányait és határait. Ismeri a pneumatikus és hidraulikus műveléséhez szükséges általános matematikai, természet- és társadalomtudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat, és az ezekkel összefüggő terminológiát. Ismeri a műszaki képzési terület adott részterületéhez kapcsolódó tevékenységek legfontosabb eljárásait, eszközeit és dokumentációs rendszerét. Ismeri a speciális szakterületén alkalmazható adatgyűjtési és feldolgozási módszereket. Ismeri a szakszerű és hatékony írásbeli, rajz útján történő és szóbeli szakmai kommunikáció eszközeit. Ismeri a szakterületéhez kapcsolódó munka- és tűzvédelmi, biztonságtechnikai, környezetvédelmi területek elvárásait, követelményeit. képesség A pneumatikus és hidraulikus irányítástechnika egy adott részterületén felmerülő rutinfeladatok megoldása során képes alkalmazni a megismert általános elveket, szabályokat, eljárásokat, terminológiát. Képes szakterületén belül adott részterület műszaki folyamatait működtetni és munkáját dokumentálni. Feladatmegoldása során képes együttműködni és szakmai kommunikációt folytatni más szakemberekkel. Képes speciális szakterületén a lényeges gyakorlati munkaműveletek elvégzésére, egyes gépek, berendezések kezelésére. Képes egyénileg és csoportmunkában egyaránt ismereteinek gyakorlatban való megvalósítására. Képes létrehozni, olvasni és értelmezni a műszaki dokumentációkat. attitűd Vállalja és elfogadja a műszaki képzési területet, az ott ellátandó mérnöki kisegítő tevékenységeket. Érdeklődő a műszaki képzési területtel összefüggő új módszerekkel és eszközökkel kapcsolatban. Elkötelezett a minőségi követelmények betartása iránt. Betartja és betartatja a szakterületéhez kapcsolódó munka- és tűzvédelmi, biztonságtechnikai, környezetvédelmi követelményeket. Nyitott ismereteinek gyarapítása iránt. Gyakorlati tevékenységek elvégzéséhez megfelelő kitartással és monotónia-tűréssel rendelkezik. autonómiája és felelőssége A kiadott feladatot képes önállóan végrehajtani. Felismeri saját szakmai korlátait egy adott probléma felmerülése esetén. Képes és hajlandó együttműködni szakmai feladatok megoldásában más résztvevőkkel. Felelősséggel végzi saját munkáját és felelősséget vállal érte.
Félévközi tanulmányi követelmények:
Vizsgakövetelmények:
1. Lajtai I.: Pneumatikus berendezések irányítása, Kód: H380, 2008. 2. Hegedűs Zoltán: Ipari rendszertechnika I. KF GAMF Kar, Kód: H-358, 2005. 3. Hegedűs Zoltán: HIDRAULIKA GAMF tankönyv, Kód: KF-GAMF-H-397, 2010. 4. BOSCH-Rexroth: Hidraulika oktatási tananyag (elektronikus jegyzet) Cikkszám: UN5532. 5. Dr.Köell Dulay Imre: Hidrosztatikus hajtás és rendszertechnika, Szocio Produkt Kft., 2001., ISBN: 9630081822 6. Bárnkopf-Ezer-Kiss-Máté: Hidraulikus rendszerek tervezése, MK Bp. 1984., ISBN: 9631057447 7. Hegedűs Zoltán: Ipari rendszertechnika I., GAMF tankönyv, Kód: KF-GAMFK-H-358, 2005.