Tantárgy neve, kódja: Fizika alapjai, GMUSFKN-FIZIKAAL-1
A fizika alapjai nevű tárgy célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a fizika alapfogalmaival, definícióival, tételeivel és ezek alkalmazásában alapvető jártasságot szerezzenek.
A fizika alapjai nevű tárgy célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a fizika alapfogalmaival, definícióival, tételeivel és ezek alkalmazásában alapvető jártasságot szerezzenek. A mozgást leíró alapfogalmak, vektorok, műveletek vektorokkal egyenes vonalú egyenletes mozgás, a sebesség, mint vektor. Egyenes vonalú egyenletesen változó mozgás, szabad esés. Dinamika: a tömeg, Newton I. törvénye lendület fogalma, lendület megmaradásának törvénye, az erő fogalma, Newton II. és III. törvénye, tömegpont egyensúlyi feltétele, súrlódási erő, az erő felbontása. Egyenletes és egyenletesen változó körmozgás. Munka, energiaformák, munka tétel, energia megmaradás törvénye. Rugalmas és rugalmatlan ütközések, teljesítmény, pillanatnyi teljesítmény, hatásfok. Hidrosztatika. Az ideális gázok állapotjelzői közötti összefüggések. Az ideális gázok állapotváltozásai. A harmonikus rezgőmozgást végző test kitérése, sebessége, gyorsulása, a testre ható erők és a test energiái. Hőtan (keverési feladatok, halmazállapot-változások, hőtágulás).
Tudása:
tudása - Ismeri a műszaki képzési terület műveléséhez szükséges általános matematikai, természet- és társadalomtudományi elveket, szabályokat, összefüggéseket, eljárásokat, és az ezekkel összefüggő terminológiát. - Ismeri a szakszerű és hatékony írásbeli, rajz útján történő és szóbeli szakmai kommunikáció eszközeit. képességei - A műszaki képzési terület egy adott részterületén felmerülő rutinfeladatok megoldása során képes alkalmazni a megismert általános elveket, szabályokat, eljárásokat, terminológiát. - Képes létrehozni, olvasni és értelmezni a műszaki dokumentációkat. attitűdje - Nyitott ismereteinek gyarapítása iránt. - Gyakorlati tevékenységek elvégzéséhez megfelelő kitartással és monotónia-tűréssel rendelkezik.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A számonkérés módját kidolgozó kari bizottság határozatai, ajánlásai függvényében ebben a pontban még változások lehetségesek! A szorgalmi időszakban két 50 pontos dolgozat írására kerül sor. Ezek összpontszáma alapján határozandó meg a gyakorlati jegy.
Vizsgakövetelmények:
Elektronikusan elérhető feladatgyűjtemény.
[1] Szablics B.: Fizika (H-332). NJE-GAMF, Kecskemét, 2010. [2] Szablics B.: Fizika I. Példatár (H-383). NJE-GAMF, Kecskemét, 2008.
[1] Raymond A. Serway and John W. Jewett: Physics for Scientists and Engineers with Modern Physics, Brooks/Cole, 2012. ISBN-13: 978-1-4390-4844-3 (letöltés: http://www.academia.edu/23965774/Physics_for_Scientists_Engineers_Modern_Physics_9th_Ed_Serway_Jewett)