Tantárgy neve, kódja: Programozás, GPTIFKN-PROGRAMO-1

Szak neve, képzési szintje: Programtervező informatikus, FOSZK
Tanterv: 2017
Heti órászám (előadás + gyakorlat + labor): 0+0+2
Kreditérték: 4
Elmélet: 0 %
Gyakorlat: 0 %
A tantárgy tantervi helye: 1. félév
Munkarend: Nappali
Előtanulmányi feltételek: nincs
Értékelés: gyakorlati jegy
Tantárgy besorolása:
Oktatás nyelve: Magyar
Tantárgyfelelős: Dr. Pásztor Attila
Felelős tanszék: Informatika Tanszék
Tantárgy oktatója(i):
Ellenőrzésért felel: Dr. Alvarez Gil Rafael Pedro
Tárgy oktatásának célja:
A Programozás c. tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a C/C++ programozási nyelvek alapjait és képesek legyenek önálló végrehajtható feladatot programozni és megismerjék a programkészítés lépéseit és alapvető algoritmusait, utasításait C/C++ nyelveken keresztül.
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:

Algoritmusok, változók, program szerkezete, programozás lépései, kulcsszavak, operátorok, logikai műveletek, típuskonverzió, utasítások ismétlése, ciklusok, előfeldolgozó, tömbök, karakter tömbök, szövegkezelő függvények, input output kezelő függvények, mutatók, indirekció, dinamikus tömb, struktúra, fájlkezelés, függvények, változók érvényességi köre

Elsajátítandó szakmai kompetenciák (tudás, képesség, attitűd, autonómia és felelősség, további szakmai kompetenciák):
Tudása:


Képességei:

a) tudásIsmeri a legelterjedtebb technológiákra épülő alkalmazások fejlesztésének és tesztelésének egyszerű tervezési folyamatait, legalapvetőbb feladat-megoldási elveit, módszereit és eljárásait, fő szoftverfejlesztési paradigmákat, alapvető programozási módszertanokat, a szükséges hardver és szoftver eszközöket.Az angol nyelvtudása eléri a szakmai feladatokhoz elvégzéséhez, és a folyamatos szakmai önképzéshez szükséges szintet.b) képességKépes algoritmusok tervezésére és megvalósítására az alapvető módszertani eszközök alkalmazásával.Képes alapvető szoftverfejlesztési technológiák alkalmazására.c) attitűdElkötelezett szakmai munkája ellenőrizhetősége, eredményessége, hatékonysága iránt.Nyitott a képesítésével, szakterületével kapcsolatos szakmai, technológiai, fejlesztési eredmények megismerésére, befogadására, és törekszik saját tudásának megosztására.Elkötelezett a minőségi követelmények betartására.d) autonómia és felelősségMunkájáért felelősséget vállal önálló feladatvégzésnél és csoportmunkában egyaránt.e) szakmai kompetenciákA szaknak, szakképzésnek megfelelő digitális kompetencia és szakmaspecifikus digitális készségek, a médiatudatosság, a biztonságos internethasználat.

Attitűdje:


Autonómia és felelősség:


További szakmai kompetenciák:


A számonkérés és értékelés rendszere:
Félévközi tanulmányi követelmények:
Az értékelés módszere: Két zárthelyi dolgozat megírása, amely egy-egy programozási feladat megoldását jelentik számítógépen a laborgyakorlaton Négy kisdolgozat megírása a gyakorlati foglalkozások elején, amelyek az adott gyakorlat anyagához szükséges alapismereteket mérik fel. Egy otthon kidolgozott, határidőre beadott programozási feladat elkészítése, amelyre maximálisan 16 pontot kaphat a hallgató. A feladat egy működőképes program elkészítéséből áll, továbbá tartalmazza a felhasználói dokumentáció és a program algoritmusának elkészítését. A pontszám a bemutatás minőségétől is függ. Az összesen elérhető 100 pontot tehát a következő bontásban szerezheti meg a hallgató:26 + 26 + 4*8 + 16 = 100 (1.prog. ZH + 2.prog. ZH + 4 db kis ZH + prog. feladat)
Vizsgakövetelmények:

Vizsgakövetelmények:-

Tanulmányi segédanyagok, laborháttér:

Az ajánlott irodalom, a gyakorlatokon megírt programok, a fejlesztési környezet súgó állománya. A gyakorlatokon, minden hallgatónak külön, korszerű számítógépes hozzáférés biztosított.

Kötelező irodalom:

[1] Nagy Sándor: A C/C++ programozási nyelv I. Kecskeméti Főiskola Műszaki Főiskolai Kar, Kecskemét 1993

Ajánlott irodalom: