Tantárgy neve, kódja: Anyagismeret G2., GGEPBAN-ANYAGIG2-1
Az Anyagismeret G2 tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a fémes anyagok mechanikai tulajdonságjellemzőinek megváltoztatási lehetőségeit, a felhasználás szempontjából a legmegfelelőbb értékek beállítása, alkatrészek anyagmegválasztásának elvégzése.
Acélok egyensúlyi és nem-egyensúlyi szövetszerkezetei, tulajdonságok. Hőkezelés hatása az acélok mechanikai tulajdonságaira (edzés, megeresztés, normalizálás, lágyítás). A széntartalom hatása az acélok tulajdonságaira. Ötvöző és szennyező elemek hatása. Hidegalakítás hatása a fémek mechanikai tulajdonságaira. A keményedés vizsgálata, fémtani magyarázata. Acélok csoportosítása és jelölési rendszere. Általános rendeltetésű gépacélok, jól hegeszthető acélok, acél finomlemezek alakítás céljára. Nemesíthető acélok, rugó acélok, nitridálható acélok. Nemesíthető acélok hőkezelése. Felületi edzések. Betétben edzhető acélok. Korrózióálló, saválló és hőálló acélok. Hidegalakító-, a melegalakító-, a műanyag alakító szerszámacélok és gyorsacélok jellemzése, jelölése, ötvözők szerepe, anyagmegválasztása, hőkezelése. Öntöttvasak csoportosítása, szövetszerkezete jellemzése. Színesfémek és ötvözeteik. Könnyűfémek és ötvözeteik. Kompozitok, kerámiák.
Elsajátítandó ismeretanyag laboratórium:
Tudása:
A hallgató képes legyen felismerni és alkalmazni az előző tantárgyakban tanult folyamatokat (Anyagismeret G1, Kémia, Fizika) és azt felhasználva alkalmazni az anyagválasztásban. A hallgató elsajátítja az anyagismeret tárgyköréhez tartozó fogalomrendszert, a legfontosabb összefüggéseket és elméleteket, képes az adott műszaki szakterület terminológiáit, elméleteit alkalmazni az azokkal összefüggő feladatok végrehajtásakor. Megszerzett műszaki ismeretei alkalmazásával törekszik a megfigyelhető jelenségek minél alaposabb megismerésére, törvényszerűségeinek leírására, megmagyarázására. Felelősséggel vallja és képviseli a mérnöki szakma értékrendjét, nyitottan fogadja a szakmailag megalapozott kritikai észrevételeket.
Félévközi tanulmányi követelmények:
A vizsgára bocsátás feltétele egy feladat elkészítése és bemutatása anyagmegválasztás témakörben.
Vizsgakövetelmények:
Írásbeli vizsga.
www.tankonyvtar.hu Balla Sándor, …: Anyagismeret (2012), 74-150 old. Balla Sándor, …: Járműszerkezeti anyagok és technológiák I (2012), 1-73 old.Dr. Végvári Ferenc: Gépipari technológiák II. Hőkezelés H-303, Kecskemét, 1999.Dr. Szabadits Ödön: Acélok, öntöttvasak, MSZT Szabványkiadó, Bp. 2005.Dr. Smóling Kálmán: Szerkezeti acélok kézikönyve MSZ Szabványkiadó Bp. 1988.Dr. Smóling Kálmán: Szerszámacélok kézikönyve MSZ Szabványkiadó Bp. 1988.